Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/medicartro/domains/medicartro.com.pl/public_html/libs/Smarty/Smarty_Compiler.class.php on line 273
Medicartro rehabilitacja wypożyczalnia sprzętu ortopedycznego - Medicartro

Trening Oddechowy Rehabilitacja Pulmonologiczna

Od roku 1994 specjalizujemy się w rehabilitacji pourazowej stawów oraz rehabilitacji w pulmonologii.

Tel: 608 594 353

Pracujemy z chorymi sztucznie wentylowanymi respiratorem ze schorzeniami Astmą , POChP, niewydolnością oddechową.

Oferujemy porady z zakresu nowoczesnej rehabilitacji układu oddechowego.

FlutterVRP®

Film jak stosować urządzenie:

http://blip.tv/jaalergik/szko%C5%82a-dla-astmatyk%C3%B3w-radzi-cz-3-rafa%C5%82-pili%C5%84ski-fizjoterapeuta-2371674

Długoletnie doświadczenie ze stosowaniem różnych urządzeń w terapii z Pacjentami pulmonologicznymi daje nam możliwość szybkiej pomocy dla rodzin i chorych. Szczególnie pomocnym urządzeniem do terapii i rehabilitacji jest flutter ® VRP1.

FLUTTER VRP1® to urządzenie do oczyszczania drzewa oskrzelowego z wydzieliny. Jest wskazane do stosowania przy: mukowiscydozie, astmie, POChP, COPD, bronchicie spastycznym.

Cechy urządzenia: prosta obsługa, łatwość sterylizacji, odporność na wysokie temperatury, opór wydechowy połączony z wibracją, niewielkie rozmiary.

Praca z urządzeniem polega na wydychaniu powietrza poprzez Flutter ®. Należy nabrać powietrze do płuc, wykonać głęboki wdech ale nie napełniając płuc do samego końca. Następnie ustami objąć ustnik i ułożyć Flutter ® pod właściwym kątem.

Po wyukonaniu wdechu należy wstrzymać oddech na 2-3 sekundy i wykonać zdecydowany wydech. Zbyt silny bądź szybki wydech nie pozwoli na wystąpienie wibracji i rezonansu. Wibracja przenosi się do wewnątrz oskrzeli i pomaga w oderwaniu, odklejeniu wydzieliny z drzewa oskrzelowego. Zmniejsza jej lepkość co ułatwia sekrecje. W zależności od konta pochylenia Fluttera ® otrzymujemy różną amplitudę drgań. Prosimy skoncentrować się na odczuwaniu drgań wywołanych w klatce piersiowej gdyż to od nich zależy skuteczność terapii. Wydech powinien być nieco głębszy niż podczas normalnego oddychania. Już w tym momencie może pojawić się nagła potrzeba kaszlu. Należy postarać się ją przezwyciężyć i wykonać kolejne 5-10-ciu wydechów przez Flutter ® aby upłynnić możliwie dużą ilość wydzieliny i przemieścić ją wraz z wydechami w górne partie dróg oddechowych. Podczas powyższych czynności bardzo ważne jest aby nabierać powietrze powoli, wstrzymywać wydech przez 2 do 3 sekund przed wydechem i starać się powstrzymać od kaszlu.

Po sesji 5-10-ciu wydechów przez Flutter® należy wykonać ćwiczenia efektywnego kaszlu np. : wielokrotne pokasływanie na jednym wydechu, maksymalnie szybki głęboki wydech, głośne wymawianie głoski „R'' w czasie całego wydechu (autowibracja), wypuszczanie powietrza na raty z przyspieszaniem i zwalnianiem tempa, wydechu wielokrotny kaszel poprzez w połowie zamknięte usta.

Trening oddechowy zapewnia najlepsze efekty terapii . Osiąga się je stosując Flutter® regularnie. Zaleca się stosowanie urządzenia tak często jak to możliwe, a w szczególności wtedy kiedy odczuwają Państwo trudności w oddychaniu bądź odnoszą wrażenie zwężenia światła oskrzeli wywołanej zalegającą wydzieliną.

Przed zastosowaniem urządzenia należy wypić szklankę ciepłego płynu. Ciepło z przełyku ogrzeje oskrzela i pomoże je rozszerzyć. Ten bronchodylatacyjny efekt można osiągnąć także poprzez ogrzanie klatki piersiowej specjalnymi woreczkami do okładów ciepło-zimnych układanych na mostku lub użyciem termoforu. Początkowo radzimy wykonywać serię 10-15 przedłużonych wydechów co godzinę. U większości chorych zaleca się 3-4 pięciominutowych sesji dziennie.

Mają one oczyścić drzewo oskrzelowe, upłynnić wydzielinę. Wydechy można wykonywać w pozycji siedzącej jak w pozycji Trendelenburga gdzie obręcz biodrowa jest usytuowana wyżej niż pas barkowy. Pozycja ta ułatwi spływanie, przemieszczanie wydzieliny z mniejszych do większych oskrzeli. Pozycję tą można stosować układając się na boku prawym lub lewym albo na brzuchu. Aby osiągnąć taką pozycję należy podłożyć pod biodra poduszkę a głowę położyć niżej. W szczególnych przypadkach upłynnienie wydzieliny jest trudniejsze i wymaga sesji przedłużonych. Osoby chorujące na mukowiscydozę mogą wymagać sesji trwających 20-30, a nawet 40 minut.

Flutter ® należy myć i sterylizować w temperaturze do 120 stopni Celsiusza. Nie należy myć urządzenia substancjami zawierającymi chlor. Aby oczyścić urządzenie należy odkręcić perforowaną osłonę wyjąć kulę i stożek, umyć w gorącej wodzie z dodatkiem mydła lub detergentu, wypłukać, osuszyć i złożyć w całość. Czynności powtarzać po każdej sesji ćwiczeń z urządzeniem.

 

Firma Medicartro zajmuje się rehabilitacją oraz wypożyczaniem szyn ruchu biernego takich jak Artromot K2 , Spectra cpm, Optima CPM , Optiflex III , Spectra CPM, Artromot SP2M2 do stawów kolanowych i skokowych. Urządzenia te są niezbędne w pierwszej fazie rehabilitacji np. po implantacji więzadeł ACL, endoprotezach stawów kolanowych, artroskopii i innych operacjach na stawie kolanowym.

Posiadamy doświadczenie w pracy z pacjentami podłączonymi do pozaustrojowego krążenia. Prowadzimy rehabilitację pacjentów po infekcjach A/H1N1 lub pozostających w  oxygenacji pozaustrojowej  zainfekowanych wirusem A/H1N1.

 

Telefon kontaktowy: 608 594 353

lub mail: rafall@onet.pl

www.medicartro.com.pl

Serdecznie zapraszamy.