Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/medicartro/domains/medicartro.com.pl/public_html/libs/Smarty/Smarty_Compiler.class.php on line 273
Jak poprawnie wykonać zabieg exogen - Medicartro

Jak wykonać zabieg exogen

Etap I zabiegu.

Poprawna lokalizacja miejsca złamania.

 

Poprawne wykonanie zabiegu exogenem powinno być poprzedzone dokładnym oznaczeniem miejsca gdzie mamy wykonać terapię. W tym celu najprościej udać się do lekarza prowadzącego i na podstawie zdjęć RTG ustalić optymalną pozycję głowicy do aplikacji exogenu. Pamiętać należy o tym aby nie aplikować ultradźwięków bezpośrednio na płaszczyznę materiału zespalającego kość. Jeśli mamy zespolenie w kości w postaci płytki przykostnej trzeba tak zaplanować zabieg aby fala ultradźwiękowa była emitowana z boku płytki nie na jej największą powierzchnię. Jeśli ultradźwięki będą emitowane na powierzchnię płytki, odbiją się od niej i nie dotrą do kości i miejsca złamania. Jeśli stabilizacją jest gwóźdź szpikowy exogen można stosować ze wszystkich stron mając jednak na uwadze lokalizację złamania. Jeśli lekarz wskaże miejsce złamania powinniśmy je trwale zaznaczyć na skórze krzyżykiem tak jak na zdjęciu poniżej.

 

Etap II zabiegu.

Zakładanie i mocowanie opaski na głowice exogenu.

Następnym etapem przygotowania zabiegu jest zamocowanie opaski na właściwym miejscu terapii. Korzystając z oznaczonego miejsca do aplikacji na kość, zakładamy opaskę tak aby patrząc przez otwór w elemencie plastikowym opaski, zobaczyć krzyżyk naznaczony na skórze. Następnie zawijamy długi koniec paska wokół kończyny i lekko zaciskamy tak aby opaska nie poruszała się w trakcie zabiegu.

 

Etap III zabiegu.

Nakładanie żelu na głowicę  exogenu.

 

Przed uruchomieniem urządzenia głowicę należy równomiernie pokryć warstwą żelu około 1-2 mm na całej jej powierzchni.

Jeśli na głowicy będzie za mało żelu urządzenie upomni się o dodanie żelu symbolem kropli na ekranie.

Etap IV zabiegu.

Mocowanie głowicy exogenu w opasce.

Przed uruchomieniem urządzenia wsuwamy przygotowaną głowice z  żelem w element plastikowy i zamykamy białym kapturkiem z napisem exogen.

Kabel dostarczający energię do głowicy układamy tak aby znalazł się w miejscu specjalnego wycięcia w kapturku.

Etap V zabiegu.

Włączenie exogenu, rozpoczęcie zabiegu.

Wreszcie możemy rozpocząć terapię. Naciskamy krótko 0,5 sek. jedyny guzik na urządzeniu exogen i rozpoczynamy zabieg.  W pierwszej kolejności na ekranie zobaczymy napis Exogen a po chwili będą widniały na ekranie małe okienka z kolejnymi numerami oraz oznaczenia czarnego krzyżyka X i zielonego V. Czarny symbol x oznacza dobę w której nie wykonano zabiegu, zielony symbol v oznacza dobrze wykonany zabieg. Po naciśnięciu guzika zabieg rozpocznie sie automatycznie.

Pola nie zapisane X oraz V z kolejnymi cyframi 99, 100,101,102 sa przygotowane jako wolne, zaplanowane na kolejne zabiegi i nie oznaczają ilości wykonanych zabiegów.

Ważne. Ilość zabiegów i stan licznika możemy zobaczyć w dolnym lewym rogu urządzenia lub na zdjęciu poniżej po lewej stronie na samym dole:

V= 61 liczba poprawnie wykonanych zabiegów

X= 37 liczba dób bez zabiegu

- =0 liczba zabiegów żle wykonanych

= 61/250 oznacza ilość dobrze wykonanych zabiegów (61) przez pojemność karty (250). Po wykonaniu następnego zabiegu zobaczymy 62/250, 63/250 itd..... Tymi cyframi należy się kierować aby sprawdzić ilość faktycznie wykonanych zabiegów.


Etap VI zabiegu.

W trakcie zabiegu.

W czasie trwania zabiegu na ekranie widnieje upływający czas do zakończenia zabiegu. Odliczanie rozpoczyna się od dwudziestej minuty aż do zera.

 

Etap VII zabiegu.

Zakończenie zabiegu.

 

Po upływie dwudziestu minut na ekranie pojawi się symbol V i nastąpi zatwierdzenie zabiegu jak na zdjęciu poniżej:


Zabieg następnie zostanie zapisany w książce zabiegowej. Po zakończonym zabiegu myjemy głowice wodą lub wycieramy głowice do sucha.

Informacje na temat działania exogenu na stronie:

http://www.medicartro.com.pl/Exogen-4000-

http://exogen.com.pl/

Zakup urządzenia exogen :

http://www.medicartro.com.pl/static/show/id=30


Pozdrawiam.